2023 SIS Novice/Juniors
Novice Overall
April 02, 2023
Results By PAMBA Race Management Systems
-Age Group-- ------- lap 1 ------- ------- Lap 2 ------- Total Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Mason Loete 288 23 M 1 19-29 1 21:53.8 5:28 2 22:40.1 5:40 44:34.0 5:34
2 Stephen Risinger 306 38 M 1 30-39 2 22:18.3 5:35 1 22:26.0 5:37 44:44.4 5:36
3 Evan Alexander 328 16 M 1 0-18 3 22:46.5 5:42 3 23:13.3 5:48 45:59.8 5:45
4 Gary Denhart 318 57 M 1 50-59 6 23:16.7 5:49 4 23:33.2 5:53 46:49.9 5:51
5 Matt Wagner 310 35 M 2 30-39 5 23:15.8 5:49 5 24:09.3 6:02 47:25.1 5:56
6 Jackson Dalbey 330 16 M 2 0-18 7 23:19.0 5:50 6 24:13.5 6:03 47:32.6 5:57
7 Wyatt Flade 340 13 M 3 0-18 4 23:06.6 5:47 7 24:49.9 6:12 47:56.6 6:00
8 Max Terry-Dalbey 1010 17 M 4 0-18 8 23:41.4 5:55 13 26:12.2 6:33 49:53.6 6:14
9 Samuel Hanna 287 23 M 2 19-29 12 25:17.1 6:19 9 25:32.3 6:23 50:49.4 6:21
10 Steve Leidinger 316 44 M 1 40-49 11 25:09.4 6:17 10 25:41.5 6:25 50:51.0 6:21
11 Brennen Young 303 24 M 3 19-29 10 25:06.0 6:17 12 25:54.5 6:29 51:00.5 6:23
12 Charles Anderton 40 14 M 5 0-18 15 25:38.3 6:25 11 25:54.5 6:29 51:32.8 6:27
13 Lily Alexander 326 16 F 1 0-18 9 24:43.6 6:11 17 27:12.8 6:48 51:56.5 6:30
14 Elliot Knox 341 11 M 6 0-18 14 25:35.5 6:24 14 26:23.5 6:36 51:59.1 6:30
15 Tyler Bosworth 76 37 M 3 30-39 13 25:30.9 6:23 16 26:42.9 6:41 52:13.9 6:32
16 Peter Ahart 311 44 M 2 40-49 21 27:43.5 6:56 8 25:15.7 6:19 52:59.2 6:37
17 Bruce Houzenga 324 73 M 1 60-99 19 27:05.8 6:46 15 26:29.1 6:37 53:34.9 6:42
18 Ron Bartels 317 53 M 2 50-59 16 25:55.8 6:29 21 29:00.2 7:15 54:56.1 6:52
19 George Bender 329 10 M 7 0-18 17 26:40.0 6:40 22 29:04.4 7:16 55:44.4 6:58
20 James Holstein 321 51 M 3 50-59 18 26:56.3 6:44 20 28:51.6 7:13 55:47.9 6:58
21 Angela Snoop 279 46 F 1 40-49 23 27:50.1 6:58 18 28:35.6 7:09 56:25.7 7:03
22 Ryan Squires 343 15 M 8 0-18 20 27:22.9 6:51 24 29:19.9 7:20 56:42.8 7:05
23 Kyle O'Toole 294 22 M 4 19-29 26 28:04.2 7:01 19 28:49.4 7:12 56:53.7 7:07
24 Scott Schnaufer 99 49 M 3 40-49 24 27:53.5 6:58 23 29:19.5 7:20 57:13.1 7:09
25 David Brunz 305 31 M 4 30-39 28 28:42.9 7:11 25 29:59.7 7:30 58:42.6 7:20
26 Robert Southwick 75 43 M 4 40-49 25 28:02.8 7:01 26 30:43.2 7:41 58:46.0 7:21
27 Hannah Moeching 72 14 F 2 0-18 22 27:48.1 6:57 28 31:18.1 7:50 59:06.2 7:23
28 Mark Squires 281 44 M 5 40-49 27 28:36.7 7:09 30 32:07.8 8:02 1:00:44.6 7:36
29 Steven Dalbey 323 69 M 2 60-99 31 29:36.1 7:24 29 31:30.6 7:53 1:01:06.7 7:38
30 Cary Caughey 314 43 M 6 40-49 30 29:25.1 7:21 31 32:09.6 8:02 1:01:34.8 7:42
31 Caroline Cox 277 45 F 2 40-49 29 29:12.9 7:18 33 32:32.9 8:08 1:01:45.8 7:43
32 Noah Heiligenthal 74 M 9 0-18 33 31:48.4 7:57 27 31:13.1 7:48 1:03:01.6 7:53
33 Payton Loete 290 26 M 5 19-29 32 30:52.1 7:43 34 32:55.8 8:14 1:03:48.0 7:59
34 Rylan Engdahl 336 15 M 10 0-18 34 31:58.9 8:00 32 32:31.4 8:08 1:04:30.3 8:04
35 Magdalena Rosol 282 51 F 1 50-59 35 32:09.3 8:02 35 33:28.4 8:22 1:05:37.7 8:12
36 Matthew Stanley 295 24 M 6 19-29 37 34:34.5 8:39 36 33:40.3 8:25 1:08:14.9 8:32
37 Andrew Griffin 315 47 M 7 40-49 36 33:26.4 8:22 37 35:35.6 8:54 1:09:02.1 8:38